Een minder gewoon leven
Noorwegen is al jaren lang één van de gelukkigste landen ter wereld en een deel van dat geluk kan verklaard worden door de term ’friluftsliv’. De term werd in 1859 uitgevonden door de Noorse theaterschrijver en poëet Henrik Ibsen. Hij gebruikte het woord om de waarde weer te geven van tijd die je doorbrengt op afgelegen locaties voor de fysieke en spirituele gezondheid.
Een mix van Noorse woorden voor vrij, lucht en leven, dat wordt best vertaald als een levensstijl in de buitenlucht. Vandaag de dag kan dat alles betekenen, van een korte wandeling of picknick in het bos tot een kanotocht of een nachtje in een tent. Zolang het maar buiten is! Friluftsliv heeft namelijk betrekking tot de helende krachten van de natuur.
Deze kracht is ook één van de redenen waarom Mina en Alexander in 2018 hun langdurig avontuur begonnen. Alexander verloor zijn baan door een reorganisatie op het werk.
Hij heeft al zijn hele leven lang veel tijd in de bergen doorgebracht en hij besliste de situatie tot iets positiefs om te buigen. Hij wilde iets doen met zijn regelmatige wandeltochten en besliste om samen met de toen twee jaar oude Mina op expeditie te gaan.
’Door haar werk kan Mina’s moeder haar niet naar de kleuterschool brengen of ophalen. Vanaf het begin was het al duidelijk dat Mina met me zou meekomen, als ik op tocht zou vertrekken. En dat maakte het alleen maar spannender,’ zegt Alexander.
Ze begonnen met een wandeltocht in de winter die maar liefst 57 dagen duurde en hen van Vest-Agder naar Jotunheimen bracht.
’Plots had ik een berggids bij die een poort opende naar een magisch koninkrijk waarvan ik niet wist dat het bestond,’ zegt Alexander.
Twee jaar later hebben ze tientallen expedities achter de rug, waarvan sommige geld opbrachten voor liefdadigheidsacties. Ze hebben documentaires en kinderprogramma’s voor televisie gemaakt die voor tal van prijzen genomineerd werden.
In 2019 werden ze benoemd tot ’Årets Villmarkinger’ (Wildernismensen van het jaar).
Je kunt de korte en lange expedities van het duo volgen op hun Instagrampagina Mina og meg waar je een glimp kunt opvangen van het ’alledaagse leven’ in de bergen terwijl je hen volgt op zoek naar magische wandelmomenten.
Wie ook altijd met hen meegaat…