Skip to main content

Noorse toeristische route Ryfylke

Van bergen en fjorden tot veel groen en rotseilandjes

De Noorse toeristische route Ryfylke is een van de 18 Noorse toeristische routes en neemt je mee door de veelzijdige natuur van Noorwegen.

De Noorse toeristische route Ryfylke, in het zuidwesten van Noorwegen, maakt keer op keer indruk. Je rijdt langs prachtige fjorden, door bergen die op een maanlandschap lijken en weelderig groen vol fruit en bessen.

Ontdek Ryfylke

Deze roadtrip heeft voor ieder wat wils, of je nu van lekker eten, natuur, avontuur of architectuur houdt, of van alles tegelijk. De Noorse toeristische route Ryfylke is 260 kilometer lang, met onderweg twee overtochten per veerboot. De route loopt tussen de regio's Stavanger en Hardanger, en is ideaal om van de ene naar de andere regio te rijden.

Het is een lange route met veel te ontdekken, dus het is zeker de moeite waard om een week of twee rond te trekken in deze nog vrij onbekende, prachtige streek. Het landschap is zo mooi dat je bijna vergeet op de weg te letten, maar houd er rekening mee dat het grootste deel van de route uit smalle, kronkelende wegen bestaat. Op die wegen moet je uitwijkplaatsen gebruiken om tegenliggers veilig te laten passeren.

Er zijn verschillende manieren om Ryfylke te bereiken. Je kunt naar de luchthaven van Stavanger vliegen, daar een auto huren en in ongeveer een uur naar Oanes rijden, inclusief de overtocht met de veerboot van Lauvvik naar Oanes. Je kunt ook naar Haugesund vliegen en met een huurauto in zo'n anderhalf uur naar Ropeid rijden. Of je rijdt naar Håra: dat is ongeveer 5 uur vanuit Oslo of 4 uur vanuit Bergen.

Vliegtickets boek je bij Norwegian, Widerøe of SAS.

A woman wandering through the old town in Stavanger.
Tourists taking pictures on a cruise in the Lysefjord.
A man enjoying the view of the Lysefjord
An island with a promenade
A farm shop full of all kinds of goods.
Curious piglets.
An old red, wooden church.
A farm seen from a distance.
A cabin with an amazing fjord view.

Vertrek je vanuit Stavanger? Dan is het de moeite waard om de stad te verkennen voordat je aan de toeristische route begint. Wandel door de geplaveide straten langs de witte houten huizen in de oude binnenstad.

Loop daarna door naar de kleurrijke straatjes vol leuke winkels in het centrum. Bovendien vind je hier meerdere restaurants met een Michelinster!

Stavanger is ook een uitstekend vertrekpunt voor andere avonturen. Geniet van een fjordcruise die rechtstreeks vanuit de haven van de stad vertrekt. Vaar langs eilanden het indrukwekkende Lysefjord in, met spectaculaire bergen, watervallen en de beroemde Preikestolen (de Preekstoel). Heb je zin in een uitdaging? Dan kun je een wandeltocht met gids naar Preikestolen maken.

Rijd ongeveer 45 minuten van Stavanger naar Lauvvik en neem daar de veerboot naar Oanes. Hier begint de toeristische route als je van zuid naar noord reist.

Na zo'n vijf minuten rijden kom je bij Høllesli (afgebeeld). Stop hier en geniet van het panoramische uitzicht over het Lysefjord. Overnacht in het nabijgelegen The Bolder voor nog meer prachtige uitzichten over het fjord, of rijd over de Lysefjordbrug naar Forsand voor fjordcruises, boottochten en kajaktochten.

Volg de route zo'n 20 minuten tot je in Jørpeland bent. Hier kun je wandelen over de promenade van Jørpelandsholmen, met uitzicht op Solspeilet, een kunstwerk dat ook wel 'de Noorse Stonehenge' wordt genoemd.

Vanaf hier kun je het Lysefjord ook verkennen met een RIB-boot.

Rijd verder richting Tau en stop na ongeveer 15 minuten bij Strand Gård. Wat begon met een eenvoudige koelkast met eieren, groeide spontaan uit tot een volwaardige boerderijwinkel met zelfbediening, boordevol heerlijke streekproducten.

Je vindt er van alles: van houtgerookt spek, gepekelde ham, lamsribbetjes en belegen kazen tot zoete lekkernijen, woonaccessoires en kleurrijke groente en fruit.

In de weilanden pal naast de winkel lopen nieuwsgierige wolvarkens die graag wat aandacht krijgen. Wist je dat ze temperaturen tot wel -30 °C kunnen verdragen?

Rijd ongeveer 30 minuten verder in noordoostelijke richting naar Årdal. In dit gezellige dorpje staat de oude kerk van Årdal, een rode houten kerk uit de 17e eeuw.

Volg de route ongeveer 15 minuten en stop dan bij Ryfylke Gardsysteri. Deze boerderijwinkel is zeker een bezoek waard voor de heerlijke zelfgemaakte kazen en yoghurt.

Na nog eens 15 minuten rijden kun je een leuk uitstapje maken naar het eiland Randøy. Vlak na de brug kom je aan bij Norglamp.

De boerderij is al vier generaties van de familie van Thomas Helgesen, de huidige eigenaar. Hij keerde met zijn vrouw Natalia terug naar huis en samen maakten ze er een unieke camping van.

Het stel heeft veel tijd en energie gestoken in een camping met bijzondere glampingaccommodaties midden in de prachtige natuur, zoals The Hobbit Hole en de hangtent The Cocoon. Voor extra ontspanning reserveer je een plekje in hun sauna en jacuzzi, allebei met een fantastisch uitzicht.

Een aantal accommodaties is bovendien toegankelijk voor mensen met een beperking, zodat iedereen ervan kan genieten.

Activiteiten en bezienswaardigheden

Ontdek het zuiden van Ryfylke met deze activiteiten.

Accommodaties

Ontdek waar je kunt overnachten in het zuiden van Ryfylke.

A colourful fish dish at Smaken av Ryfylke restaurant
A huge traditional wooden chair.
People enjoying the view of the Lovrafjord.
A bridge near the village Sand.
A vibrant salad.
Diving on a salmon safari in the Suldalslågen river in Ryfylke, Fjord Norway
A person salmon fishing in a river.
A bathroom with a view, in a suite at Energihotellet.
A Norwegian take on a pannacotta.
A wooden stave church.

Na ongeveer 10 minuten rijden bereik je Hjelmeland. Dit dorpje aan het fjord is een echte aanrader voor foodies. Geniet bij restaurant Smaken av Ryfylke van een heerlijke seizoensmaaltijd met ingrediënten uit de streek. Vanuit het restaurant heb je bovendien een prachtig uitzicht over het fjord.

Sebastian Schläwicke, de chef-kok en eigenaar van het restaurant, zou in een luxehotel in Berlijn gaan werken, maar nam al na vier dagen ontslag omdat de kwaliteit van het eten te wensen overliet.

Hij keerde terug naar Hjelmeland en begon samen met zijn familie Smaken av Ryfylke.

In deze omgeving vind je ook OmCider. Bezoek deze fruitboerderij en cidermakerij, waar sappige appels en zoete kersen aan de voet van ruige bergen groeien. Proef de appeldranken met of zonder prik, die bekendstaan als eplemost. Ze hebben zelfs een energiedrankje gemaakt van appel!

In 2001 namen Bodil en Andreas Kvame als derde generatie de boerderij Fevoll over. Ze plukken alles met de hand en maken al hun dranken op de boerderij. De boerderijwinkel is de hele week open, behalve op zondag, en je kunt er ook een rondleiding boeken.

Ga daarna even kijken bij de grootste traditionele stoel ter wereld, de Jærstol, voordat je de veerboot van Hjelmeland naar Nesvik neemt. Dit type stoel is een Noorse klassieker en Hjelmeland speelde een belangrijke rol in de productie ervan.

Neem de veerboot van Hjelmeland naar Nesvik. Stop bij het familiebedrijf Mikals Laks om gerookte en gepekelde zalm uit de streek te kopen.

Rijd vanuit Nesvik ongeveer een halfuur over smalle, kronkelende wegen boven de fjorden richting Lovraeidet. Hier kun je twee kanten op: beide wegen leiden naar Hardanger, dus je kunt de oostelijke of de westelijke route kiezen, of de hele rondrit maken.

Tijdens onze tocht volgen we de weg naar het oosten en vervolgens naar het noorden, tot aan een parkeerplaats bij rustplaats Lovra. Wandel over het smalle pad naar de enigszins verscholen plek met een prachtig uitzicht over het Lovrafjord.

Rijd ongeveer 20 minuten naar het noorden langs het fjord, naar Høsebrua in het dorp Sand. Via deze voetgangersbrug steek je de rivier de Suldalslågen over naar een recreatiegebied aan de overkant. Door de openingen in de roosters zie je het water onder je voeten kolken en ervaar je de kracht van de natuur.

Sand heeft nog meer te bieden. In dit dorp aan het fjord vind je Drøs: een fantastisch café, koffiebranderij en restaurant in één, met versgebakken broodjes en heerlijke, kleurrijke gerechten. Hier komen stad en platteland samen in een historisch pand uit 1890, en je kunt er zelfs overnachten in de bed & breakfast op de derde verdieping.

Je kunt ook overnachten in het Ryfylke Fjordhotell en genieten van het rustgevende uitzicht over het fjord.

Zin in echt iets unieks? Wat dacht je van een zalmsafari? Van 1 juni tot 1 november kun je bij Mo Laksegård de rivier de Suldalslågen van dichtbij beleven.

Je krijgt een wetsuit en een snorkel voordat je het verfrissende rivierwater in stapt. Laat je 2,5 kilometer meevoeren door de stroming en speur door het heldere water naar wilde zalm bij de rivierbodem. Je kunt er ook een bezoek aan de sauna bij boeken.

Blijf je liever op het droge? Ga dan vissen met een gids of maak een rustige tocht over de rivier op een vlot. Klinkt dit allemaal als iets voor jou? Boek dan een van hun huisjes en blijf wat langer.

Na een verblijf in Sand is het tijd om ongeveer een uur verder naar het noorden te rijden. Over smalle, kronkelende wegen rijd je langs het prachtige meer Suldalsvatnet, waarna je aankomt in het wat verscholen plaatsje Nesflaten.

Hier staat Energihotellet, een architectonisch hoogstandje. Vanuit dit functionalistische hotel heb je volop uitzicht op de omringende natuur en ervaar je een bijzondere rust. Het is een droombestemming voor liefhebbers van zowel architectuur als hiken, met een al even bijzondere geschiedenis.

In het hotelrestaurant geniet je in een authentieke, ontspannen sfeer van het beste dat de streek te bieden heeft. De keuken experimenteert graag met recepten en probeert voedselverspilling tot een minimum te beperken, onder meer door het hele dier te gebruiken en een vast ontbijt te serveren.

Een gerecht dat regelmatig op de kaart staat, is de zijdezachte kulturmjølkpudding: een soort Noorse panna cotta met een garnering die per seizoen wisselt.

Het oorspronkelijke gebouw is ontworpen door architect Geir Grung en begin jaren zestig gebouwd voor het waterkrachtproject Røldal-Suldal. In het restaurant aten destijds de arbeiders. Het nieuwere gebouw uit 2015 is ontworpen door Grungs dochter, Tai Grung.

Geir Grung ontwierp ook de brutalistische elektriciteitscentrale en de nabijgelegen functionalistische arbeiderswoningen. Het voelt alsof je een nieuwe wereld ontdekt, verscholen tussen de bergen. Gunhild Moe en Olav Lindseth, het stel dat Energihotellet runt, laten je tijdens een rondleiding kennismaken met de architectuur en geschiedenis van de omgeving.

Ongeveer vijf minuten verderop ligt Juvo. Vanaf de weg lijkt het misschien niet zo bijzonder, maar schijn bedriegt! Loop naar beneden naar het uitkijkplatform en kijk in de kloof, met bijzondere rotsformaties en kolkende rivier.

Slechts zes minuten verder naar het noorden ligt alweer een bijzondere rustplaats. Bewonder de indrukwekkende waterval Flesefossen en het omringende landschap. Bekijk ook het strak vormgegeven toiletgebouw van staal en hout.

Volg de hoofdweg ongeveer 30 minuten naar het noorden, langs bergen en het meer Røldalsvatnet, naar Håra in Hardanger. De wegen zijn hier nog vrij smal en hebben veel scherpe bochten, dus let op je snelheid en gebruik waar nodig de uitwijkplaatsen.

Vanuit Håra kun je een uitstapje maken naar Røldal, op vijf minuten rijden. In dit bergdorpje staat een middeleeuwse staafkerk uit het begin van de 13e eeuw.

Eten en drinken

Proef wat Ryfylke te bieden heeft, van gebak tot haute cuisine.

People on their way to an old mine.
An overview of the small town known as Sauda.

Als je niet doorrijdt naar Hardanger, is het tijd om naar het zuiden te gaan en de rondrit af te maken. Rijd in ongeveer een uur naar Allmannajuvet over een bijzonder stuk weg. Eerst slinger je via haarspeldbochten omhoog, met een prachtig meer onder je, en daarna rijd je een uitgestrekt berglandschap binnen waar je je op de maan waant. Het uitzicht voelt onwerkelijk!

Hoe spectaculair het landschap ook is, de wegen hier in de bergen zijn erg smal. Houd er dus rekening mee dat je moet afremmen en ruimte moet maken voor tegenliggers.

The Allmannajuvet zinc mines lie in a deep ravine and were in operation from 1881 to 1899. Now, you'll find buildings designed by the world-famous Swiss architect Peter Zumthor that attract architecture students from all over the world. They house a gallery and a café that are open during the summer months.

Tours of the mines are also available throughout the summer, and part of that tour leads you along the spectacular old mining road that stands above a powerful rushing river.

Carry on for 15 minutes to reach Sauda. This small town combines history and a plethora of fun activities.

Wandel door de wijk Åbøbyen en bezoek het Industriearbeidersmuseum, dat deel uitmaakt van het Ryfylke Museum. Deze wijk werd in de jaren twintig ontworpen en gebouwd voor de werknemers van de smelterij in Sauda. In een periode van 60 jaar werden er ongeveer 120 huizen gebouwd. Åbøbyen staat ook bekend als de Amerikaanse stad, omdat de wijk is gebouwd naar het model van een Amerikaanse buitenwijk.

Activiteiten en bezienswaardigheden

Ontdek Sauda met deze leuke activiteiten!

People taking pictures of a waterfall.
Someone sat on a sculpture shaped like a mushroom.
A rest stop with a fjord view and fancy toilet.
People stood by a tractor in front of a vinyard.

Rijd ongeveer 10 minuten verder naar het zuiden en stop bij de waterval Svandalsfossen. Er zijn maar weinig parkeerplaatsen, dus zorg voor voldoende tijd.

Je kunt de waterval vanaf de weg bewonderen, of de 540 treden naar boven beklimmen voor het meest spectaculaire uitzicht op het water dat langs de berghelling omlaag stort.

Volg de pittoreske weg ongeveer 20 minuten zuidwaarts naar Ropeid. Op dit schiereiland in Suldal vind je een rustplaats met grappige, paddenstoelvormige sculpturen die oplichten in het donker. De sculpturen en lampen zijn gemaakt van gerecyclede kunststof boten uit Ryfylke. Neem plaats en geniet van het uitzicht.

Ongeveer 10 minuten verderop vind je nog een uitkijkpunt met een opvallend toilet. Ostasteidn ligt aan de westkant van het Sandsfjord en dit landschap was een grote inspiratiebron voor de Noorse kunstenaar Lars Hertervig. Vlak voor deze stop kun je ook een leuk uitstapje maken.

Rijd ongeveer een halfuur naar het westen langs de oever, voorbij boerenland en vakantiehuisjes, tot je ineens een wijngaard ziet, pal naast een fjord.

De wijngaard Hebnes wordt gerund door Arild Hebnes en Toyni Tobekk, die de varkenshouderij verruilden voor de druiventeelt. In deze idyllische omgeving groeien druiven en honingbessen, die met de hand worden geoogst. Neem contact met ze op als je hun boerderijwinkel wilt bezoeken of wilt helpen met de oogst. Je kunt hier ook komen met een fjordcruise of snelboot, rechtstreeks vanuit Stavanger.

Activiteiten en bezienswaardigheden

Ontdek het noorden van Ryfylke met deze activiteiten.

Accommodaties

Ontdek accommodaties in het noorden van Ryfylke.

Van Ostasteidn naar Lovraeidet is het slechts vijf minuten rijden en dan heb je de hele route afgelegd. Vanaf daar heb je verschillende mogelijkheden. Je kunt terugrijden naar Stavanger en misschien zelfs aan de Noorse toeristische route Jæren (afgebeeld) beginnen.

In twee uur rijd je van Ostasteidn naar de kustplaats Haugesund. Verken onderweg de regio Haugalandet.

Of rijd naar het noorden en ontdek de beroemde Noorse toeristische route Hardanger (afgebeeld).

Kamperen

Vind fijne campings in Ryfylke.

Goed om te weten voordat je vertrekt

De weg tussen Røldal en Hellandsbygd, in het noorden van Ryfylke bij Allmannajuvet, is in de wintermaanden gesloten. Afhankelijk van de omstandigheden gaat de weg rond mei of juni weer open. Let op: ook daarna kan de weg bij slecht weer opnieuw dichtgaan. De beste periode om deze route te rijden is daarom van juni tot en met september. Sommige bezienswaardigheden langs de route zijn alleen in de zomervakantie open, dus controleer vooraf de openingstijden.

Zoals in dit artikel al vaker aan bod kwam, heeft deze route veel smalle weggedeelten, scherpe haarspeldbochten en hier en daar een steile afgrond. Zorg dat je je op dit soort wegen op je gemak voelt en houd rekening met tegenliggers en loslopende schapen. Let goed op de uitwijkplaatsen, vooral op het bergtraject van Håra naar Allmannajuvet.

Om het toilet van je camper of caravan te legen, moet je naar Sauda of Sand.

Informatie voor fietsers:

Op de route van Håra naar Sauda wacht je een steile, pittige klim. De tunnels langs het Saudafjord kun je vermijden via de oude weg die er buitenom loopt. Door de tunnel tussen Ropeid en Ostasteidn moet je wel fietsen. Hetzelfde geldt voor de route tussen Håra en Lovra. Daar liggen veel tunnels en zijn er geen alternatieve routes.

Bron: Norwegian Scenic Routes

Tips voor autorijden in Noorwegen

Lees meer

Noorse toeristische routes

Verken de mooiste routes van Noorwegen! Lees wat je onderweg kunt beleven, van verborgen pareltjes tot accommodaties en prachtige omwegen.

Beste deals voor bus- en treinreizen

Reis in comfort door Noorwegen bij onze partners.

Profiteer van deze topaanbiedingen

Neem een kijkje bij onze sponsors die er alles aan doen om je een goede reis te bezorgen.